Let us now do a meaningful calculation.
My ASDA Apple shall be the benchmark.
Volume x %ABV / £cost
3000ml x 5.3% / £2.38
66.80 apple units per pound
Printable View
Let us now do a meaningful calculation.
My ASDA Apple shall be the benchmark.
Volume x %ABV / £cost
3000ml x 5.3% / £2.38
66.80 apple units per pound
3litres for £2.38 :lol:
My Stella:
3408ml X 5.2% / £5.00
35.44 string vests per pound.
Hoi, it's quality stuff, scattercash.Quote:
Originally Posted by manker
I bring science to t'table and you mock me :snooty:
I marvel at your thrifty ways, really.Quote:
Originally Posted by JPaul
Are you going to furnish us with a pic of this Azad Apple. I don't think I've ever seen it.
(I Don't go shopping much) :unsure:
Wee MacBannockburns look after the pennies.Quote:
Originally Posted by manker
It would appear the pounds look after themselves.
mccormick or takko vodka @ 10 bucks a half gallon
the only thing cheaper may be wine (night train/md20:20)
http://img.photobucket.com/albums/v6...r/image004.jpgQuote:
Originally Posted by Mad Cat
:naughty:
Californian Wine > French WineQuote:
Originally Posted by Guillaume
Not working J'Rod.