Your Ad Here Your Ad Here
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: how much do you spend on food per week?

  1. #1
    snowultra's Avatar Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    midwest
    Posts
    1,062
    i spend about $200.00 a week.

    below is a comparsion of different regions of the world on what they spend per week.

    http://jeannelupypciw.wordpress.com/...ous-countries/

  2. Lounge   -   #2
    dedro's Avatar Poster BT Rep: +6BT Rep +6
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    338
    lol me and my co-workers were just talking about this. we spend about $125.00 a week. prolly more

  3. Lounge   -   #3
    CrabGirl's Avatar Sexpest
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    West Midlands
    Age
    40
    Posts
    5,193
    I spend between 20 - 40 pounds per week for two of us. However I don't normally buy ready made food, just lots of veg, meat, eggs, cheese etc, and make my own stuff. If I had more money I prolly would spend more though.
    This pump dispenses gasoline, a fossil fuel. People who believe fossils are not real should put something else in their tanks.

    .

  4. Lounge   -   #4
    Snee's Avatar Error xɐʇuʎs BT Rep: +1
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    on something.
    Age
    38
    Posts
    22,677
    Quote Originally Posted by CrabGirl View Post
    I spend between 20 - 40 pounds per week for two of us. However I don't normally buy ready made food, just lots of veg, meat, eggs, cheese etc, and make my own stuff. If I had more money I prolly would spend more though.
    On the other hand you might not spend more because neither you nor cheebus is a massive fatty.

  5. Lounge   -   #5
    dedro's Avatar Poster BT Rep: +6BT Rep +6
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    338
    i forgot to add daily trips....so closer to $195.00

  6. Lounge   -   #6
    BANNED BT Rep: +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100BT Rep +100
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Web 5.1
    Age
    78
    Posts
    2,108
    rofl @ the Breidjing Camp


    /flame me for being heartless

  7. Lounge   -   #7
    CrabGirl's Avatar Sexpest
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    West Midlands
    Age
    40
    Posts
    5,193
    Quote Originally Posted by Snee View Post
    Quote Originally Posted by CrabGirl View Post
    I spend between 20 - 40 pounds per week for two of us. However I don't normally buy ready made food, just lots of veg, meat, eggs, cheese etc, and make my own stuff. If I had more money I prolly would spend more though.
    On the other hand you might not spend more because neither you nor cheebus is a massive fatty.
    I'd buy better quality stuffs and spend a small fortune in the deli if I had more disposable cash. I would also do more posh cooking as I would be able to afford the ingredients.

    Talking abount the price of shopping, costs have gone right up here. I nearly fell over at the price of eggs earlier. Normally 94p and are now 1.40. Big pile of shite.
    This pump dispenses gasoline, a fossil fuel. People who believe fossils are not real should put something else in their tanks.

    .

  8. Lounge   -   #8
    IdolEyes787's Avatar Persona non grata
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    State of Grace
    Posts
    29,107
    Quote Originally Posted by snowultra View Post
    i spend about $200.00 a week.

    below is a comparsion of different regions of the world on what they spend per week.

    http://jeannelupypciw.wordpress.com/...ous-countries/
    Jesus snowultra either you have a large family or that must include the cook.
    $120.00, eggs are $2.30 and I eat very well(but few treats).

  9. Lounge   -   #9
    2 Million Ways BT Rep: +7BT Rep +7
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2,456
    about 80 $ per week

  10. Lounge   -   #10
    Squeamous's Avatar Poster
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    London
    Age
    37
    Posts
    4,760
    It's about 50 a week for two for us, and I tend to buy what I want. I write a list of meals and then write down the ingredients and just buy those. Apart from the basic stock which I top up as it gets low (rice, tins, pasta etc). I don't buy snacks or processed stuff so that keeps the cost down.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •